ТЕЛЕКРИТИКА

Телепрограма «Шустер live», ТРК «Україна», 8 жовтня 2008 року

Савік Шустер, ведучий: Доброго вечора. Ми у прямому ефірі. Петр Мага - у него мир в руках. Сегодня он будет играть особенно важную роль. Наши хроникеры: Евгений Киселев, Иванна Коберник, Мустафа Найем. Наши гости: Сергей Соболев, народный депутат Блока Юлии Тимошенко, и Давид Жвания из "Нашей Украины - Народной Самообороны".

Сергій Соболєв: Добрый вечер.
Савік Шустер, ведучий: Быстрее можно? Как будто Майя Плисецкая вошла в зал. Итак, наша главная тема сегодня.
Віктор Ющенко, Президент України: Шановний український народе, сьогодні я підписав указ про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України п'ятого скликання. Я прийняв це рішення у відповідності до положень Конституції України, обов'язків Президента України та з дотриманням необхідної конституційної процедури. Моя дія продиктована гострою необхідністю уберегти державу, її суверенітет, її територіальну цілісність, забезпечення додержання Основного Закону України, прав і свобод людини і громадянина. Підкреслюю, це не тільки право, це мій обов'язок чинити цей поступок.
Савік Шустер, ведучий: Таково было обращение Президента 2 апреля 2007-го года, совсем недавно. Наша аудитория третий день вместе, добрый вечер. Вы работаете с вашим устройством перед вами, начинайте. Итак, вот мы сегодня в ожидании в девять часов вечера обращение Президента. Содержание неизвестно, будет оно таким же или другим. Тем не менее у нас сегодня специальный выпуск, мы будем в эфире долго. Мы услышим это обращение Президента. Будем это обращение Президента комментировать. И у нас будут разные гости, их будет много. Поэтому что вы ожидаете, Сергей?
Сергій Соболєв: Якщо це буде звернення так, як минулого разу, то після цього очікую звернення ще через декілька днів, після цього ще через декілька днів. І, можливо, з четвертого звернення щось з цього вийде. Бо, на мій погляд, легітимних підстав, які б давали можливість розпустити Верховну Раду до 23 листопада у Президента не існує, бо Конституція України чітко визначає, що після попереднього розпуску Верховної Ради,Президент має право ухвалити це рішення тільки через рік після обрання наступної Верховної Ради. Оскільки ми були обрані 23 листопада, була прийнята присяга нами, як народними депутатами, до 23 листопада існувала Верховна Рада п'ятого скликання, яку, власне, Президент і розпускав чотири рази, і з четвертого разу розпустив. Саме тому, я думаю, що сьогодні багато хто буде приємно або неприємно здивований, звернення до народу - це не є звернення про розпуск Парламенту. Але ми розуміємо, що цей маятник і механізм вже запущений, ми розуміємо, що домовленостей між Президентом України і тими, хто фінансує Партію Регіонів, веж відбулися. Тому вибори неминучі. Єдине - треба таке рішення ухвалювати в законний спосіб. А далі на виборах, оскільки політики не змогли домовитись, хоча Блок Юлії Тимошенко доклав всіх зусиль для того, щоб домовитись, будуть мати екзамен, іспит перед виборцями.
Петро Мага: Шановний пане Соболєв, вибачте, будь ласка. Сьогодні всі політики клянуться в тому, що вони незацікавлені, сьогодні всі говорять, що протилежна сила домовлялась про фінансування. І разом з тим ми маємо реакцію чотирьох лідерів чотирьох найбільших фракцій. Будь ласочка, подивіться на екрані, це не вирвано з контекста, це пряма мова.
Віктор Янукович, лідер фракції Партії Регіонів: Є право Президента, і вам приймати це рішення.
Народний депутат: Дострокові вибори - значить дострокові вибори.
В'ячеслав Кириленко, лідер фракції "НУ-НС": Ми погодимось на виконання рішення Президента України, які він ухвалить.
Володимир Литвин, лідер фракції "Блоку Литвина": Якщо вже рішення приймати, то приймати. Бо оця невизначеність, вона дорого, мабуть, буде обходитись країні.
Петро Мага: Повний одобрямс.
Мустафа Найєм, хронікер: Просто объясните, а что бы произошло до 23 числа? Ну, вот хорошо, то есть, вы просите до 23. Это срок или это просто фанатичное желание придерживаться закона?
Іванна Коберник, хронікер: І що ви будете робити?
Сергій Соболєв: Ні, це не фанатичне бажання. Це є норми, які встановлені в Конституції. І так само, як попередні три укази Президента в кінці кінців він не зміг виконати, бо вони порушували відповідні статті Конституції. А була лише та стаття Конституції, яка передбачала зменшення кількості депутатів, менше, ніж 300 осіб. Тоді тільки спрацювала та норма. Зараз так само повинні бути чіткі норми, які встановлені Конституцією.
Мустафа Найєм, хронікер: А, вот можно...
Іванна Коберник, хронікер: Але тоді ще була дуже чітка і жорстка протидія з боку фракції Партії Регіонів в Парламенті щодо розпуску. Тобто, БЮТ планує аналогічні дії?
Сергій Соболєв: Ні в якому разі.
Мустафа Найєм, хронікер: А вам знаете, что, я вот выписал...
Іванна Коберник, хронікер: А як же ви змусите до 23-го чекати Президента?
Сергій Соболєв: Ми висловили свою чітку позицію, як це повинно бути в законний спосіб. Але якщо Президент сьогодні, завтра чи через тиждень оголосить дострокові вибори. Ми вважаємо, ми все зробили для того, щоб цих виборів не було. Ми запропонували... Так.
Мустафа Найєм, хронікер: Знаете, вот Ваше выступление очень напоминает то, что говорил Янукович 3-го числа. И вот я Вам сейчас напомню цитату.
Савік Шустер, ведучий: 3-го числа?
Мустафа Найєм, хронікер: 3 числа апреля прошлого роспуска, вот когда распустили Раду, Янукович с точно таким же выступлением выступил, что мы делали все, но не получилось. Тимошенко в ответ, она, вот, заявила такие слова. Я их специально выписал: "І те, що сьогодні купка злочинців не підпорядковується і намагається внести нестабільність в країну, я думаю, що це тимчасова абсолютно ситуація, я думаю, що в Україні і за її межами що найкращий варіант - дотримуватися цього указу, і спокійно, без ажіотажу, істерики і колотнечі треба іти на дострокові вибори і підтвердити свої мандати". Скажите, Вы это помните?
Сергій Соболєв: Без сумніву.
Мустафа Найєм, хронікер: А почему тогда сейчас вот этот "ажіотаж, істерика і колотнеча"?
Сергій Соболєв: Ну, Ви ж бачите, що ніякої істерики немає, ніякого ажіотажу немає. Є позиція фракції, яка заявлена. Більше того в разі, якщо такий указ буде підписаний, ми ж розуміємо, єдиний легітимний спосіб його оскаржити - це в Конституційному Суді.
Мустафа Найєм, хронікер: Вы будете это делать?
Сергій Соболєв: Конституційний Суд це буде розглядати стільки, що закінчаться в цей момент вже чергові і позачергові вибори. Але ясно, що ми скористаємося своїм правом не для того, щоб зупинити вибори, бо Конституційний Суд їх так само не зупинить.
Мустафа Найєм, хронікер: А зачем?
Сергій Соболєв: Для того, щоб в цьому випадку діяла Конституція.
Савік Шустер, ведучий: А деньги есть на выборы?
Сергій Соболєв: А оце вже питання. І, до речі, сьогодні пролунали цікаві застереження всіх керівників фракцій. Чомусь всі вважали, що Блок Юлії Тимошенк побіжить перший ухвалювати рішення про те, щоб півмільярда гривень виділити на дострокові вибори. Ми сказали - ініціатором цих виборів є Президент і частина фракції "Наша Україна", ініціаторами цих виборів є Партія Регіонів, яка так їх бажає, і "Блок Литвина". Будь ласка, ухвалюйте це рішення в Парламенті, проголосуйте за це. І всі чітко побачать, яка, який образ майбутньої коаліції після цих виборів. Але ви знаєте, вони цього не зробили.
Мустафа Найєм, хронікер: Вы тоже похожи на Партию Регионов.
Сергій Соболєв: Вони після цього заявили, що вони будуть ухвалювати таке рішення тільки після підписання указу Президента.
Мустафа Найєм, хронікер: Знаете, точно также говорил Азаров во вторую, в ночь со 2-го на 3-е на заседании Кабмина, он сказал, что это не наша инициатива выборов, им нужны деньги, пускай находят их сами. Вы сейчас делаете фактически абсолютно те же шаги, что делала Партия Регионов.
Сергій Соболєв: Я можу сказати, що ні. Бо в той момент у Партії Регіонів було 260 штиків разом з їх прихильниками в коаліції. На сьогоднішній день Партія Регіонів, частина "Нашої України" і "Блок Литвина" - це є необхідні 240 голосів для ухвалення такого рішення. Ми вважаємо, що ми пройшли всі можливі варіанти, ми запропонували новий текст угоди, ми запропонували старий текст угоди, ми підписали всі закони, ми їх проголосували у Верховній Раді з "Нашою Україною". На жаль, Президент для себе вже прийня внутрішнє рішення - розпускати за будь-яких...
Мустафа Найєм, хронікер: Но если нет коалиции, то честно пойти на выборы. Зачем?
Сергій Соболєв: Та ні, без сумніву. Але в даному випадку ми вважаємо, що не вичерпано механізм створення коаліції.
Мустафа Найєм, хронікер: Зачем? Если у вас нет голосов даже для принятия бюджета?
Савік Шустер, ведучий: Давид, почему Вы молчите?
Сергій Соболєв: Ну, давайте дамо можливість...
Давид Жванія: Они дискутируют, я же не буду сейчас...
Савік Шустер, ведучий: Они дискутируют, да. Ну, для жителя Кабула он неплохо читает на украинском языке.
Мустафа Найєм, хронікер: Савик будет теперь напоминать о моем месте рождения каждый день.
Петро Мага: Давід, добрий вечір.
Давид Жванія: Добрый вечер.
Петро Мага: Я просто для того, щоб у Вас був хороший настрій ні ці дві години, хочу вам показати те, що відбувається на Вашій історичній батьківщині, і хай серце грузина...
Савік Шустер, ведучий: На чьей историчной батьківщині?
Петро Мага: На його, не в Кабулі, а на батьківщині... Чого ви, залиште Мустафу в спокої, він хороший.
Мустафа Найєм, хронікер: Я думаю, что посольство Афганистана должно доплачивать нашей передаче за пиар Кабула.
Петро Мага: Абсолютно вірно. Будь ласка, увага на екран.
"Вести": Еще накануне буквально в течение суток местность, где дислоцировались военные, приведена в первоначальное состояние. Здесь ни осталось ни столбов, ни колючей проволоки. Последними эту территорию покидают саперы. Они тщательно проверяют всю местность и замеряют радиационный фон. Все в номер.
Петро Мага: Це...
Савік Шустер, ведучий: Это Вы Давиду показали? А что Вы ему показали? Курс евро или..?
Петро Мага: Ні, я показав, як виводили війська і перевірили радіацію, перевірили міни, все в порядку.
Савік Шустер, ведучий: Ну, у нас свои мина.
Давид Жванія: У нас свои мины. Но на самом деле если появится указ, то он будет отличаться в первую очередь тем, что на тот момент, когда первый указ появился, Виктор Андреевич находился у себя в кабинете, и очень долго консультировался и принимал решение. Это было такое, вымученное действие.
Савік Шустер, ведучий: И вы его тогда сильно поддерживали.
Давид Жванія: Мы его поддерживали, да, в этом решении. Сегодня его в стране нету. И это, по сути, мы увидим запись, а он находится в Италии, вот, по какому-то из своих таких неотложных дел, так что подход его к досрочным выборам, которые для страны сегодня могут явиться катастрофой, по сути, такое же, наверное, небрежное, как и обращение, которое будет транслироваться в записи, а он в это время будет находиться в командировке. Поэтому тут нельзя сравнивать два момента, скажем, и два, две ситуации с досрочными выборами. Во-первых, тогда Виктора Андреевича правда поддерживали две политические силы - БЮТ и "Наша Украина" - и в этом мы были едины. Во-вторых, тогда как раз, тогда была колотнеча, потому что от Партии Регионов, ну, скажем так, от коалиции звучало, что вот-вот наберется 300 голосов, и вот-вот будут внесены четкие изменения в Конституцию, по сути, по тем нормам, которые незыблемы в Конституции. По сути, тогда звучало, что вот-вот, на днях...
Мустафа Найєм, хронікер: Ну, точно также, как сейчас Партия Регионов... Точно также, как было с Партией Регионов и БЮТ.
Давид Жванія: Буквально через очень короткий период будет, по сути, такой, государственный переворот. Сегодня мы стоим на грани экономического кризиса, который в начале был инсцинирован как раз Администрацией Президента, и все для этого сделалось, чтобы вот как раз напряженность по поводу наличия этого кризиса, оно везде было.
Савік Шустер, ведучий: Как инсцинировано, как?
Давид Жванія: Ну, всеми возможными механизмами, от заявлений, от прогнозов, от которых, между прочим, рынок очень, на эти заявления рынок очень сильно влияет. От прогнозов, которые первые лица произносят, о том, что грозит катастрофа. Мы сегодня приближаемся. Потому что уряд не делает того-то, того-то, того-то, вот сейчас будет инфляция. То есть, когда об этом говорят первые лица страны, то, естественно, на это реагирует рынок. И это, ну, такое, благоприятное поле для спекулянтов, для того, чтобы...
Іванна Коберник, хронікер: Але криза не тільки в Україні.
Давид Жванія: Ну, можно, я закончу? Я говорю, с самого начала. И на это наложился уже международный кризис, который реально случился и реально произошел. И сегодня это обсуждает весь мир, что это мировой кризис наложился на инсцинированный кризис. Поэтому у нас такое двойное ощущение, двойное ощущение наступающего кризиса. И это правда, что он есть. И он будет усугубляться. И для того, чтобы его остановить, на самом деле во всее мире все политические силы, все политические лидеры подают друг другу руку. Они мирятся, непримеримые мирятся.
Мустафа Найєм, хронікер: Можно Вам вопрос?
Давид Жванія: И создают ситуацию, когда можно победить то зло, которое надвигается.
Савік Шустер, ведучий: Подожди, подожди, Мустафа, секундочку. Я ничего не понимаю.
Давид Жванія: У нас вместо того, чтобы сейчас все абсолютно перевернули все страницы, сели а стол, усмирили все свои амбиции, усмирили все свои внутренние обиды, скажем так, ну, я не знаю, поизвиняются, не поизвиняются, не важно. Во всяком случае принять решение, сегодня нужно быть едиными для того, чтобы мы преодолели этот кризис. И все необходимые механизмы, которые можно будет принять.
Євген Кисельов, хронікер: Наблюдая за тем, что происходит в России, я считаю, что вот, как бы, к нам это не относится.
Мустафа Найєм, хронікер: В России едины - кризис все равно есть.
Давид Жванія: Нет, я имею в виду механизм преодоления во всяком случае...
Савік Шустер, ведучий: В России есть партия "Единая Россия", она одна.
Іванна Коберник, хронікер: И кризис тоже.
Давид Жванія: И кризис тоже один.
Давид Жванія: Ну, да. И кризис тоже есть. Но с ним нужно бороться. Мне кажется, что при хаосе как раз его будет тяжелее выдерживать. А выборы - всегда это хаос, это в любом случае хаос.
Савік Шустер, ведучий: Давид, я могу, я должен, у нас рубрика.
Давид Жванія: Противостояние... Да.
Савік Шустер, ведучий: Вот Сергей у нас первый раз. У нас есть такая рубрика, называется "Zаппинг". Это рубрика о том, что вы вчера могли по телевизору могли не увидеть или не заметить.
Засідання Парламенту, "5 канал": Шановні колеги, в мене є дві новини. Добра новина - оголошую відкритим вечірнє засідання Верховної Ради України. І погана новина - оголошую закритим вечірнє засідання Верховної Ради України.
"Час новин", "5 канал", Юлія Тимошенко: Так, шановні друзі, відбувається останні шість місяців. Це прямий зв'язок, прямий телефон з Президентом, який за будь-який обставин завжди бере Президент і завжди бере Прем'єр. Він, як кажуть, без секретарів.
"Час новин", "5 канал", Віктор Ющенко: Пройшло 30 днів, за ці 30 днів до нас у двері не постукали. Я відверто вам хочу сказати, я і не чекав цього.
"Фабрика зірок 2. Щоденники", "Новий канал": "Вот это так ужас просто". - "За что ты получил?". - "За то, что хотел поговорить".
"Новини", канал "24": Криза в українському політикуму ніяк не вплинула на євроінтеграційні

Главное в разделе

Культура

Все о фильме Сергея Лозницы «Донбасс» (ОБНОВЛЯЕТСЯ)

Дуся

Лобода тайно вышла замуж

Популярное на ТелекритикеКультура

Все о фильме Сергея Лозницы «Донбасс» (ОБНОВЛЯЕТСЯ)

Бизнес

Новый телеканал Мураева будет носить название «Наши». Старт 7 ноября. ОБНОВЛЕНО

Дуся

Лобода тайно вышла замуж

Бизнес

Радиоконкурс Нацсовета: президентский «Прямой ФМ», нестратегические «общественники» и «подвешенный» город