ТЕЛЕКРИТИКА

Україна може втратити європейські ринки збуту своєї деревини

Менше ніж за два роки – а саме в березні 2013-го – набуває чинності схвалена минулоріч директива Європейського Союзу за номером 995 щодо протидії торгівлі деревиною заготовленою у незаконний спосіб. Експерти застерігають – якщо наша держава не вживатиме заходів щодо наближення ведення лісового господарства до вимог цієї директиви – Україна може втратити європейські ринки збуту своєї деревини.


 

Текст радіо сюжету програми "Обрій" від 07.05.2011р. Національної радіокомпаніії України. З гостями в студії спілкувався Сергій Хомінський (Кор.).

 

Кор.: Україна - держава лісодефіцитна. Маємо заледве 16 відсотків лісистості території за оптимальних для Європи 30-ти. Проте висока лісистість окремих регіонів - Волині, Полісся та Карпат - а також значною мірою занепала вітчизняна деревообробна промисловість дозволяють нашій державі бути експортером деревини - насамперед саме до країн Європейського Союзу.
Відтак директива щодо запровадження нових, жорсткіших вимог до продажу цієї продукції на ринках ЄС зачіпає наші економічні інтереси. Заготівля деревини у нелегальний спосіб - доволі об\'ємне поняття. Скажімо, саме на такій сировині працюють підпільні пилорами, які - подейкують - таки існують в Україні. Говорить юрист-практик з лісового права - а в недалекому минулому співробітник природоохоронної прокуратури - Олег Сторчоус.

 

Олег Сторчоус: «Вони купляють або в місцевого населення, яке займається самовільними рубками, або - й таке буває - в недобросовісних лісівників, які частину необлікованого лісу везуть на пилорами для перепродажу. Чим ця проблема актуальна - тим, що це є місце збуту нелегальної деревини. Якщо перекриють ринки збуту - звичайно буде важче й важче людям, які займаються незаконною діяльністю в лісовому господарстві - саме незаконними рубками - займатися такими діями».

 

Кор.: Директива Європейського Союзу за номером 995 з березня 2013 року унеможливлює доступ заготовленої у подібний спосіб деревини на ринки держав-членів співтовариства. Розповідає консультант Програми «Правозастосування та управління в лісовому секторі», яка фінансується саме Євросоюзом і втілюється окрім України ще в шести державах пострадянського простору, Віталій Сторожук.

 

Віталій Сторожук: «Директива ЄС фактично вводить вимоги щодо дотримання легальності на повний перелік лісоматеріалів. Крім деревного вугілля, деревини бондарної та деревної стружки всі інші групи товарів, включаючи такі високотехнологічні як меблі, повинні мати підтверджену легальність на всіх етапах ланцюжка поставки. Тобто можна уявити собі що починаючи від лісосіки має бути відстежена і підтверджена легальність деревини в процесі її переробки - аж до процесу поставки її на ринок ЄС».

 

Кор.: Натомість завідувач кафедри лісовідновлення та лісорозведення Національного університету біоресурсів і природокористування України, Голова Громадської ради при Державному агентстві лісових ресурсів Віктор Маурер бачить у директиві ЄС величезний потенціал позитивного впливу на розвиток лісового господарства в Україні. До того ж цей позитив професор Маурер бачить не стільки у можливості обмежити апетити банальних лісових крадіїв, скільки у стимулюванні розвитку передових технологій у наших лісгоспах.

 

Віктор Маурер: «Зараз в усьому світі йде рух з наближення ведення лісового господарства до сталого - або наближеного до природи. І в цьому відношенні деревиною, яка заготовлена незаконно, є і та деревина, яка заготовлена з порушенням біологічного різномаїття наприклад. Я два приклади міг би привести. В гірських умовах у нас є суцільні, або прості такі рубки головного користування - коли вирубується суцільна ділянка лісу. За кордоном це вже вважається незаконно заготовлена деревина. Там вирубують під час головного користування ліс за складними рубками, вибірковими, які більш наближені до природи. Це дуже важливо».

 

Кор.: Тим часом і проблему самовільних вирубок в Україні такою що втратила актуальність нині, на жаль, не назвеш. Хоча за такі дії в українському законодавстві передбачено і адміністративну, і цивільно-правову, і - навіть - кримінальну відповідальність. А ліс браконьєри все-одно рубають, каже юрист-практик з лісового права Олег Сторчоус.

 

Олег Сторчоус: «Навіть у нас кримінальна відповідальність за незаконну порубку - це, як правило, штраф у розмірі 1700 гривень. Безумовно, він потребує деякого збільшення. Але, скажу чесно, проблему це не вирішить. Питання самовільних рубок лежить більше в площині соціально-економічній. Тобто треба поліпшувати матеріальний стан людей. Особливо на селі».

 

Кор.: Варто зазначити, що директива ЄС стосується не стільки лісгоспів - скільки постачальників деревини на ринки Євросоюзу, адже саме вони звітуватимуть про її легальність. Доводити це, на думку консультанта Програми «Правозастосування та управління в лісовому секторі» Віталія Сторожука, можна шляхом сертифікації усього ланцюга постачання деревини. Обов\'язкова умова - робити це повинні іноземні сертифікатори, чиї послуги коштують недешево. Водночас - є й інший шлях, говорить Віталій Сторожук.

 

Віталій Сторожук: «Разом з органами управління лісового господарства займатися удосконаленням державної системи обліку деревини. Спрямувати на це свої зусилля - з тим щоб, власне кажучи, держава контролювала процес походження деревини від заготівлі і в процесі переробки. І в цьому випадку розробити - чи розширити - концепцію державної системи обліку деревини. І представляти її як систему забезпечення походження деревини на рівні країни».

 

Кор.: А ось професор-лісівник Віктор Маурер переконаний, що секрети благополуччя українських лісів криються не в директивах Євросоюзу - і навіть не у вітчизняному законодавстві.

 

Віктор Маурер: «Хоча ми завжди кажемо, що ми мало заготовляємо - але важливо, щоб навіть цю невелику кількість деревини заготовляли законно. В тому числі і законам лісу щоб вона відповідала ця заготівля. Тобто не просто законам, виписаним в якихось тих - а законам розвитку лісу. Оце саме головне , що треба було б зрозуміти. Треба загалом рівень нашої культури користування лісом піднімати. Це стосується і лісівників, і тих хто з лісівниками співпрацює, і пересічних громадян».

 

Кор.: Нині найлісистішим регіоном України є Карпати - лісами тут вкрито 42 відсотки території. Серед областей за цим показником лідирує Закарпатська - 51 відсоток лісів. А ось за площею лісів далеко попереду Житомирщина - на древлянській землі їх нині майже мільйон гектарів.

 

 

Главное в разделе

Культура

Одесская киностудия объявила о начале новой эпохи

Дуся

Олега Винника обвинили в плагиате, фанаты негодуют

Популярное на ТелекритикеКультура

Как в Украине снимали фильм с любимыми актерами Тарантино, Скорсезе и Триера

Дуся

«Не хотелось пить, а придется»: Верка Сердючка анонсировала прощальный тур

Культура

4 самых ожидаемых сериала по книгам, которые трудно экранизировать

Бизнес

Современные видеорегистраторы: больше, чем просто камеры