ТЕЛЕКРИТИКА

НМПУ: криміналізація наклепу призведе до згортання свободи слова, відповідальний за це – Янукович

Незалежна медіа-профспілка України вважає, що Верховна Рада здійснила ще один крок у напрямку знищення свободи слова, відтак і демократії в Україні. Так у профспілці відреагували на прийняття в першому читанні законопроекту, який дозволяє посадити у в'язницю журналіста або будь-якого громадянина за публічне поширення наклепу та недостовірної інформації.

 

Таке положення в законодавстві не відповідає міжнародним стандартам і порушує 10-ту статтю Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, в якій декларується право на висловлення свободи думки, заявляють у профспілці.

 

«Медіа-профспілка визнає той факт, що журналісти, буває, поширюють не завжди достовірну інформацію. Інколи такі дії дійсно завдають шкоди репутації героїв публікацій. Проте ми впевнені, що ці проблеми повинні вирішуватись в інший спосіб», - йдеться в заяві НМПУ.

 

Будь-яке яке покарання за свободу висловлювання має бути пропорційне порушенню, переконують у профспілці. Згідно з європейськими стандартами, кримінальна відповідальність за свободу слова є надмірним покаранням. Її запровадження, на думку НМПУ, призведе до самоцензури журналістів, призупинить вільне поширення інформації і думок, а відтак знизить рівень демократії в країні.

 

«За умов всевладдя бюрократії, відсутності незалежних судів, демонстративного нехтування законами з боку владної верхівки за ґратами опиняться не ті, хто на замовлення поширює наклепи, а найсумлінніші з наших колег, які здійснюють реальні журналістські розслідування і поширюють непривабливі для влади факти», - вважають в НМПУ.

 

Зважаючи на те, що нова поправка до закону загрожує не лише журналістам, але і демократії загалом, НМПУ закликає членів своєї організації, членів інших журналістських організацій та усіх небайдужих громадян виступити з протестом проти цієї «сваволі влади». Напередодні стало відомо, що Національна спілка журналістів України готується мобілізувати представників українських ЗМІ для протистояння закону про наклеп.

 

«Не сумніваюся, що парламент зробив це з волі Віктора Януковича, - каже голова НМПУ Юрій Луканов, - він, хоч і декларує любов до свободи слова, але щораз демонструє справжнє своє ставлення до неї. Учасники протестів мають наголошувати, що не Верховна Рада, а саме він несе відповідальність за спроби знову заткнути рота журналістам».

 

Нагадаємо, 18 вересня Верховна Рада України прийняла за основу законопроект, який встановлює кримінальну відповідальність за наклеп. За проголосували 244 народні депутати. Наклеп пропонується карати штрафом в розмірі від 200 до 1500 неоподатковуваних мінімумів (від 3,4 тис. грн до 25,5 тис. грн), виправними роботами до 2 років, обмеженням волі до 5 років або позбавленням волі до 3 років.

 

 

Законопроект навіть не проходив обговорення в Комітеті з питань свободи слова та інформації.

 

Законопроект № 11013 «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України (щодо посилення відповідальності за посягання на честь і гідність людини)» зареєстрував народний депутат Віталій Журавський (фракція Партії регіонів) 19 липня. За тиждень до цього статтю про наклеп повернули до російського кримінального кодексу.

 

«Телекритика»

Главное в разделе

Бизнес

Киев без локаций и замена номерных знаков машин: как российские сериалы попадают на наши экраны

Дуся

Фреймут пострадала в Instagram из-за Олега Винника

Популярное на ТелекритикеБизнес

Киев без локаций и замена номерных знаков машин: как российские сериалы попадают на наши экраны

Дуся

Фреймут пострадала в Instagram из-за Олега Винника

Культура

Вражда с сериалом «Вражда»: 101-летняя звезда Голливуда перечислила претензии

Дуся

Ведущий Владимир Остапчук рассказал, как внезапно очнулся папой