ТЕЛЕКРИТИКА

Верховна Рада підтримала в першому читанні нову редакцію закону про захист суспільної моралі

І створення нового спеціального колегіального державного органу – Національної комісії України з питань захисту суспільної моралі


18 жовтня Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроект № 7132 про внесення змін до закону «Про захист суспільної моралі», який пропонує нову редакцію закону та внесення змін до ряду профільних медійних законів. За проект проголосували 263 народні депутати з 390.

 

Цей законопроект зареєстрували 15 вересня 2010 року (22 вересня 2011 року - доопрацьований варіант) народні депутати Павло Унгурян, Павло Мовчан, Лілія Григорович, Руслан Князевич, Євген Царьков, Геннадій Самофалов, Андрій Павловський, Катерина Ващук, Юлія Льовочкіна та Володимир Олійник з різних парламентських фракцій.

 

Згідно з документом формою здійснення державної політики у сфері моралі є державне регулювання та контроль, а також залучення громадськості до здійснення державного регулювання і контролю за дотриманням законодавства про захист суспільної моралі.

 

Законопроект передбачає створення спеціального колегіального державного органу для «утвердження моральності у суспільстві» - Національної комісії України з питань захисту суспільної моралі (зараз існує Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі).

 

Національна комісія з питань захисту суспільної моралі з-поміж іншого здійснює державне замовлення на підготовку та розповсюдження соціальної реклами та інформаційних матеріалів, спрямованих на популяризацію етичних цінностей, духовних і культурних надбань тощо. Вона також встановлює порядок проведення експертизи продукції та видовищних заходів, що можуть бути віднесені до таких, що завдають шкоди суспільній моралі, продукції та видовищних заходів еротичного характеру, а також продукції, що містить елементи насильства та жорстокості. Також на цю комісію покладається обов'язок контролю за дотриманням законодавства про рекламу у сфері захисту суспільної моралі.

 

За законопроектом розповсюдження телевізійних та радіопрограм, що містять елементи насильства та жорстокості, демонстрацію тіл померлих чи важко поранених людей, сцен, у тому числі кривавих, що викликають страх чи жах, заохочують каліцтво чи самогубство, актів вандалізму, позитивного оцінювання насильства допускається на каналах з обмеженим доступом, а також у відкритому вигляді протягом ефірного часу у добовому відрізку з 23:00 до 06:00. А в рекламі, у мобільному контенті, у комп'ютерних іграх та інших іграх для дітей, у друкованих ЗМІ та видавничій продукції, розрахованій на дітей, а також у фільмах, що не мають обмеження глядацької аудиторії, дитячій відео- та аудіопродукції, дитячих видовищних заходах - не допускається. Порушення цих норм може бути підставою для анулювання ліцензії.

 

Разом з тим Ретрансляція телевізійних та радіопрограм еротичного характеру, правовласник яких походить з країн-учасниць Європейського союзу або з країни, яка ратифікувала Європейську конвенцію про транскордонне телебачення, на території України здійснюється без обмежень у кодованому вигляді.

 

Законопроект пердбачає встановити для програмних концепцій державних і комунальних телерадіоканалів обов'язкову мінімальну частку програм, що популяризують загальнолюдські цінності, духовні і культурні надбання українського суспільства, кращі зразків світової літератури, культури та мистецтва.

 

За законопроектом оператори та провайдери телекомунікацій, що надають послуги з розміщення, зберігання та доступу до веб-сайтів, а також послуги доступу до мережі інтернет, зобов'язані:

- при укладанні угод про надання послуг обов'язково попереджати споживачів послуг про заборону розміщення та поширення в телекомунікаційних мережах продукції, що завдає шкоди суспільній моралі, а також про встановлені законодавством обмеження щодо обігу продукції еротичного характеру;

- вживати невідкладних (протягом доби) заходів щодо обмеження вільного доступу до веб-сайтів (їх частин), визначених Національною комісією з питань захисту суспільної моралі еротичними.

 

Профілактика негативного впливу на фізичний, інтелектуальний, моральний та психологічний розвиток дітей забезпечується шляхом, зокрема:

- державного замовлення на розробку та поширення спеціалізованого обладнання з функцією батьківського контролю за змістом телевізійних програм, до яких мають доступ діти;

- заохочення телерадіокомпаній та провайдерів програмної послуги щодо фінансування, розробки та поширення спеціалізованого обладнання з функцією батьківського контролю за змістом телевізійних програм, до яких мають доступ діти; з розробки та поширення спеціалізованих комп'ютерних програм обмеження доступу дітей до еротичної й «аморальної» інформації в телекомунікаційних мережах.

 

Порушення законодавства у сфері захисту суспільної моралі тягне за собою накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (за повторне протягом року порушення - від 100 до 300) з конфіскацією такої продукції, а також грошей, отриманих від її реалізації та проведення видовищних заходів.

 

Як повідомляла «Телекритика», президент Віктор Янукович в рамках адміністративної реформи 9 грудня 2010 року видав указ «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», який, зокрема, передбачає ліквідацію Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі. Але наразі Кабмін не створив ліквідаційну комісію, і НЕК продовжує свою діяльність.

 

Пізніше, 12 травня 2011 року, народні депутати відхилили законопроект № 6532 про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо захисту суспільної моралі), який передбачав втрату чинності закону про захист суспільної моралі та ліквідацію Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі. Хоча раніше Верховна Рада підтримала законопроект у першому читанніКомітет з питань свободи слова та інформації рекомендував парламенту ухвалити цей проект у другому читанні і в цілому.

 

«Телекритика»

Главное в разделе

Бизнес

Сексизм в эфире украинского ТВ

Дуся

Алексей Дурнев станет доктором

Популярное на ТелекритикеБизнес

Сексизм в эфире украинского ТВ

Дуся

Алексей Дурнев станет доктором

Бизнес

Сергей Гришин стал заместителем главреда «РБК-Украина»

Дуся

Украинский блогер публично высмеял митингующих