ТЕЛЕКРИТИКА

Громадськість закликає парламент підтримати первинну редакцію законопроекту про заборону реклами тютюну

Коаліція громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну», Центр громадянського представництва «Життя» та Інститут медіа права закликають народних депутатів підтримати в другому читанні первинну редакцію законопроекту № 5164 про заборону реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів. Про це йдеться у зверненні, підписаному головою правління центру «Життя» Андрієм Скіпальським і директором Інституту медіа права Тарасом Шевченком.

 

Як писала ТК, у процесі підготовки законопроекту до другого читання в Комітеті з питань свободи слова та інформації він був суттєво перероблений: замість загальної заборони реклами тютюну з\'явився вичерпний перелік заборон певних видів реклами, зникло обмеження способів подачі інформації про товар у місцях продажу, яка де-факто є рекламою тютюну в торгових точках, із законопроекту зникли згадки про заборону стимулювання продажу тютюну (термін залишився лише в назві).

 

Наводимо звернення громадськості:

 

Депутати не хочуть забороняти рекламу тютюну в пунктах продажів!

Коаліція громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну», Центр громадянського представництва «Життя» та громадська організація «Інститут медіа права» звертають увагу громадськості, політиків та фахівців в сфері охорони здоров\'я, що під час засідання Комітету з питань свободи слова та інформації 15 червня 2010 року більшість членів Комітету проголосували «проти» заборони реклами тютюну в пунктах продажів. Така норма була частиною законопроекту № 5164, спрямованого на повну заборону реклами, спонсорства та стимулювання продажів тютюнових виробів, і який вже більше 600 днів знаходиться у Верховній Раді!

 

Десять членів комітету протягом трьох годин розглядали законопроект № 5164. В результаті комітет ухвалив рішення рекомендувати законопроект до другого читання. Натомість рекомендований до розгляду текст значно відрізняється від ухваленого в першому читанні тексту, а окремі норми і зовсім зводять нанівець мету законопроекту.

 

Наріжним каменем обговорення постало питання реклами тютюну в пунктах продажів. З моменту заборони реклами тютюну в ЗМІ та на зовнішніх носіях, реклама в пунктах продажів стала чи не найголовнішим двигуном залучення нових курців та рекламування сигарет. Чисельні дослідження свідчать, що концентрація такої реклами більша в магазинах, ближчих до навчальних закладів, що розміщають таку рекламу часто  на рівні дитячих очей, а також у близькості з товарами для дітей, такими як цукерки наприклад. Тютюнові компанії витрачають до 80% своїх рекламних бюджетів саме на рекламу в пунктах продажів. А основними споживачами цієї реклами є діти та підлітки. Одні поступово звикають до образів сигарет, інші експериментують, і попадають до лав курців. І головне - нас всіх цинічно обманюють, трактуючи цю рекламу як «інформацію про товар». Яку інформацію про товар несе дівчина із пачкою сигарет на плакаті з освітленням та надписом «сучасний, стильний, твій». Сигарети містять сотні шкідливих канцерогенів та видів отрути, та забирають сотні тисяч життів. Чи є така інформація на вітринах та біля кас? Цинічне зваблення наших дітей тютюновою рекламою буде продовжуватися, коли вони самі або з дорослими купують товари та чекають в чергах біля кас. І відтепер реклама в пунктах продажів розквітне з новою силою за щедрі тютюнові бюджети.

 

Крім того, у супереч основній меті законопроекту повністю заборонити всі види тютюнової реклами, більшість членів комітету проголосували «за» виключний перелік заборон реклами, до якого увійшли промо-заходи, виставки, дегустації, рекламування з іншими товарами, спонсорство та ще кілька видів тютюнового маркетингу. За умови швидких змін на ринку реклами, шалених грошей тютюнових компаній та «креативності» їхніх юристів вже в найближчий час ми побачимо модифіковані види реклами, які не підпадають під список заборон.

 

За останніми дослідженнями Інституту Медицини США, якщо б тютюнові вироби виставилися на продаж зараз, то на основі сучасних знань про тютюн його вільних продаж був би заборонений. Чому ж під виглядом цинічної турботи про споживача, що він, мовляв, буде обмежений в корисній інформації про товар, знову Україна не наважується зробити прогресивний крок та заборонити рекламу в пунктах продажів? І чому таке важливе рішення заблокувалося голосами всього кількох депутатів?

 

Коаліція громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну», Центр громадянського представництва «Життя» та Інститут медіа права звертають закликають громадськість, політиків та всі прогресивні сили, кому не байдуже здоров\'я наших дітей докласти зусиль для висвітлення важливості питання заборони реклами в пунктах продажів. Закликаємо народних депутатів, які 303-ма голосами підтримали проект закону в першому читанні, підтримати під час розгляду в сесійній залі законопроекту 5164 саме редакцію першого читання, яка забороняє цю рекламу.

 

Ми також висловлюємо щиру подяку народним депутатам Віктору Уколову, Олександру Голубу, Володимиру Ландіку та Андрію Шевченку за голосування на підтримку повної заборони реклами тютюну.

 

Голова правління Центру громадянського представництва «Життя»

Андрій Скіпальський

Директор громадської організації «Інститут медіа права»

Тарас Шевченко

 

 

«Телекритика»

Главное в разделе

Дуся

Фотограф показал лица женщин во время оргазма

Дуся

Светлану Крюкову задержали в аэропорту

Популярное на ТелекритикеДуся

Киевская пиарщица посетовала на пешеходов и причислила себя к буржуазии

Образование

Татьяна Кисельчук: «Существует пятый всадник апокалипсиса, и имя ему бюрократия»

Дуся

Фотограф показал лица женщин во время оргазма

Культура

В «Жовтне» пройдет новый фестиваль – «Киевская неделя критики»