ТЕЛЕКРИТИКА

Вийшов посібник з редакційної політики

НМПУ видала посібник із впровадження редакційних кодексів і безкоштовно розповсюджує його серед українських журналістів.

Незалежна медіа-профспілка України в рамках проекту "Впровадження регулювання редакційної політики у друкованих та електронних (радіо та телебачення) ЗМІ України" видала для журналістів посібник «Редакційна політика від ідеї до угоди, або Як журналістам оформити свої професійні стосунки з роботодавцем?». У підготовці посібника взяли участь тренер з новинної журналістики МГО «Інтерньюз-Україна» Ігор Куляс, голова НМПУ Сергій Гузь та перші підписанти редакційних кодексів, які стали взірцем для інших українських колег.

Посібник складається з трьох розділів. В першому розділі, який має назву «Конституція ньюзруму» Ігор Куляс розповідає журналістам про те, якими можуть бути засади редакційної політики, детально описує принципи редакційної політики, ілюструючи прикладами, та окремо зупиняється на стандартах теленовин. Все це він доповнює порадами щодо змістовного наповнення редакційного кодексу: що варто зафіксувати в засадах редакційної політики, а чого не варто вносити взагалі. Підсумовуючи все вищевикладене, тренер дає відповідь на запитання, чи є спосіб перетворити засади редакційної політики на броню тиску проти цензури. «Я розумію, що серед читачів цього розділу буде чимало скептиків, які скажуть: «Пишіть – не пишіть, а все одно, коли треба буде – всіх нагнуть». Саме така позиція, вибачайте, панове скептики, і призводить до всіх тих «нагинань», які завжди чинить влада над журналістськими колективами. Навряд чи хтось може дати гарантію, що, наприклад, «ТСН» встояв би перед зовнішнім тиском, навіть маючи засади редакційної політики, якби на їх захист виступили лише семеро журналістів, як це сталося наприкінці жовтня 2004-го. Це, панове скептики, саме ваша позиція призводить до того, що людей звільнюють, люди звільнюються, і їхній протест не спричинює серйозних змін у вашій же редакції», - пише Ігор Куляс.

Підготовкою другого розділу займався Сергій Гузь. Використовуючи набутий за час перебігу проекту досвід, він дає рекомендації щодо організації переговорів з власниками ЗМІ, журналісти яких бажають запровадити прозорі публічні правила гри в редакціях. Перш за все, голова НМПУ радить визначити інтереси всіх сторін переговорного процесу – журналістів, редакторів та власників. Потім він розповідає, з якими аргументами варто йти до власника, описує етапи впровадження засад редакційної політики та організацію представництва на переговорах. Також у цьому розділі є поради щодо проведення ефективних переговорів, визначення відповідальності сторін, безпосередньої підготовки тексту угоди про засади редакційної політики та її юридичного оформлення. «Вочевидь, без чітко поставленого завдання неможливо очікувати і гарного результату, хіба що виконавці мають телепатичні здібності. Саме тому встановлення прописаних засад редакційної політики дає обом сторонам трудових відносин зрозумілі правила гри. Визначення редакційної політики є вигідним і власникам, і журналістам, - пише Сергій Гузь в рекомендаціях. - Ці угоди більш чітко визначають виробничі умови праці журналістів, для яких, крім організації робочого місця, велике значення має і творча частина роботи. Для власників такі угоди є гарантією, що їх некомерційний інтерес також буде захищений. Кожен з них, крім бажання заробляти гроші, має ще певну місію заснованого ним бізнесу. Наприклад, газета чи телеканал мають підтримувати демократичні цінності. Угода має можливість захистити цей інтерес, не втручаючись щодня у роботу редакції. Знімається проблема появи «темників» від власників».

Третій розділ посібника містить три примірники підписаних на сьогоднішній день Угод. Зокрема, до збірника увійшли Засади редакційної політики для громадських мовників, розроблені коаліцією «Суспільне мовлення», Засади редакційної політики для друкованих ЗМІ (на прикладі «Львівської газети») та Угода про впровадження засад редакційної політики (на прикладі дніпродзержинського тижневика «События»). Ці документи кожна редакція може взяти за основу, створюючи текст власних угоди та засад.

Щоб безкоштовно отримати посібник, необхідно до кінця червня звернутися до головного офісу НМПУ за телефоном 8-044-537-2003 чи надіслати заявку в довільній формі на адресу golova@profspilka.org.ua

Галина Ширшик, «Телекритика»

 

 

Главное в разделе

Дуся

Юрий Горбунов засмотрелся на обнаженную грудь Насти Каменских

Культура

5 причин посмотреть первый документальный фильм о Кузьме Скрябине

Популярное на ТелекритикеКультура

«Горная женщина: на войне»: под булыжниками мостовой пусто

Дуся

Танька и Володька из одноименного шоу снялись в музыкальном клипе

Дуся

Юрий Горбунов засмотрелся на обнаженную грудь Насти Каменских

Культура

5 причин посмотреть первый документальный фильм о Кузьме Скрябине