ТЕЛЕКРИТИКА

Сотня небезпечних інцидентів із журналістами

Хронологія загроз для українських та іноземних журналістів на сході та півдні України за три місяці


За три місяці, з кінця березня по кінець червня 2014 року, під час антитерористичної операції на сході України та сепаратистських акцій на півдні країни «Телекритика» зафіксувала 100 небезпечних випадків, що сталися з українськими та іноземними (у тому числі російськими) журналістами.

 

Ми склали хронологічний перелік інцидентів із журналістами, зараховуючи сюди випадки загибелі, фізичного насильства, психологічного тиску, погроз, перешкоджання журналістській діяльності, затримання в зоні антитерористичної операції, захоплення і знищення редакцій.

 

Наш перелік не охоплює Криму, оскільки цей регіон анексовано Росією, там де-факто перестали діяти українські закони, а отже там інакша від південного сходу України ситуація.

 

1. 23 березня в Харкові проросійські протестувальники побили журналіста програми «Надзвичайні новини» телеканалу ICTV В'ячеслава Мавричева та силою виштовхали журналіста «Радіо Свобода» Володимира Носкова.

 

2. 2 квітня в районі села Синьківка (Харківська область) на кордоні з Російською Федерацією російські прикордонники затримали знімальну групу 5-го каналу у складі журналіста Олега Криштопи, оператора Ореста Пона та водія Тараса Шевченка. Через кілька годин знімальну групу відпустили, повідомивши про заборону в'їзду на територію Російської Федерації.

 

3. 6 квітня в Харкові журналістів телеканалу «Україна» із застосуванням фізичної сили і погроз змусили припинити репортаж про мітинг антимайдану.

 

4. 6 квітня в Донецьку учасники мітингу на підтримку «Беркуту» накинулися на кореспондентів і фотокорів та вигнали їх з мітингу. Також журналістів вигнали із захопленої сепаратистами будівлі обласної державної адміністрації.

 

5. 6 квітня в Луганську під час проросійського мітингу біля будівлі управління СБУ в області один з активістів вдарив по голові оператора Луганської обласної державної телерадіокомпанії (телеканал ЛОТ) Олексія Мовсеняна. За фактом інциденту оператор звернувся до міліції.

 

6. 7 квітня в Донецьку озброєні сепаратисти намагалися захопити Донецьку обласну державну телерадіокомпанію. Спробу захоплення було відбито, компанію було взято під посилену охорону.

 

7. 7 квітня в Харкові невідомі в масках захопили телекомпанію АТН, вимагаючи надання прямого ефіру і не отримавши його, розбили офісні меблі та розтрощили апаратну студію. Нападники забрали в директора каналу АТН Олега Юхта телефон і кілька особових справ працівників.

 

8. 7 квітня в Луганську на телеканал «Ірта» намагалися проникнути більше десятка невідомих чоловіків. Постраждали троє охоронців. Власнику каналу Володимиру Ландіку після його заяв про причетність до масових сепаратистських заворушень і захоплення управління СБУ у Луганську народного депутата Олександра Єфремова, почали телефонувати і погрожувати спалити дім.

 

9. 10 квітня в Донецьку учасники проросійських акцій напали на журналістів з Білорусі та Росії. Зокрема, сепаратисти розбили камеру російського каналу Russia Today і побили по голові та обличчю журналіста білоруського телеканалу «Белсат» Олеся Борозенка.

 

10. 10 квітня в Одесі проросійські активісти напали на журналістів Сьомого і Першого міського телеканалу, які вели пряму трансляцію протистояння проросійських активістів з прихильниками єдиної України біля готелю «Променада». У журналістів виривали відеокамеру, штовхали і погрожували фізичною розправою.

 

11. 12 квітня в Донецьку невідомий підпалив службове авто головного редактора «Новостей Донбасса» Олексія Мацуки. До цього журналіст неодноразово отримував анонімні погрози. Міліція відкрила кримінальне провадження за фактом підпалу.

 

12. 12 квітня в місті Слов'янську (Донецька область) озброєні сепаратисти схопили журналіста «Громадського ТБ» Сергія Грішина та російського журналіста Іллю Азара. Їм погрожували та заборонили працювати в місті. Детальніше - в інтерв'ю Сергія Грішина «Відеотеці». Журналістів звільнили одразу після короткого допиту, проте заборонили надалі працювати у місті.

 

13. 13 квітня в Донецьку співробітників каналу «Донбас» евакуювали через загрозу захоплення сепаратистами.

 

14. 13 квітня в місті Слов'янську (Донецька область) терористи захопили громадського журналіста Артема Дейнегу, який вів трансляцію штурму місцевого відділку СБУ, у його ж власній квартирі. Стрімера вдалося звільнити через три тижні, 2 травня, й вивезти до Києва.

 

15. 13 квітня в місті Краматорську (Донецька область) під час штурму міськвідділу міліції проросійські активісти напали на місцевого блогера та активіста Станіслава Черногора, побили його та намагалися відібрати всю техніку.

 

16. 14 квітня в місті Горлівка (Донецька область) до редакції інтернет-видання Gorlovka.ua і газети «Криминал-Экспресс» вдерлися люди в масках і силою вивели під руки головного редактора Олександра Білінського. Бойовики забрали його на допит за те, що він нібито називав їх «сепаратистами» і «терористами». Після пояснень його відпустили. Водночас сайт Gorlovka.ua було заблоковано DDoS-атаками.

 

17. 14 квітня в місті Горлівка (Донецька область) під час штурму будівлі управління внутрішніх справ проросійські активісти напали на британського фотожурналіста Фредеріка Пекстона і намагалися відібрати в нього фотоапарат.

 

18. 16 квітня поблизу міста Ізюма (Харківська область) українські військові затримали знімальну групу телеканалу «Россия 24» у складі кореспондента Євгена Решетньова, оператора Сергія Трускова та інженера Вадима Кліванова. 17 квітня після допиту в СБУ знімальну групу відпустили.

 

19. 16 квітня в місті Слов'янську (Донецька область) терористи захопили журналіста польського фонду «Відкритий діалог» Сергія Лефтера. Терористи звинуватили медійника в участі в «Правому секторі» та шпіонажі, через що протягом трьох тижнів його життя та здоров'я залишалося під загрозою. Спочатку його тримали зі зв'язаними руками й із заклеєними скотчем очима, постійно допитували, іноді били. Медійника вдалося звільнити 2 травня й вивезти до Києва.

 

20. У ніч на 17 квітня в місті Слов'янську (Донецька область) озброєні сепаратисти забрали документи й оргтехніку в журналіста Романа Губи під час нічного обшуку його помешкання. Журналісту вдалося залишити будівлю до приходу бойовиків.

 

21. У ніч на 17 квітня в місті Маріуполі (Донецька область) відразу після перестрілки між бійцями Національної гвардії та сепаратистами, які намагались захопити військову частину, зникла кореспондент російського каналу Life News Христина Бабаєва. Як згодом з'ясувалося, журналістка провела всю ніч в одному з відділень міліції, куди була доставлена разом з іншими затриманими у військовій частині Маріуполя.

 

22. 17 квітня в місті Слов'янську (Донецька область) терористи захопили кореспондентку газети «Комсомольская правда в Украине» Євгенію Супричеву. Її затримали через смс, яку вона збиралася надіслати редактору з повідомленням про мера Слов'янська Нелю Штепу. Журналістку звільнили через дві доби.

 

23. У ніч на 18 квітня в місті Торезі (Донецька область) невідомі підпалили офіс газети «Про город», закидавши його пляшками із займистою сумішшю.

 

24. 20 квітня в місті Слов'янську (Донецька область) було викрадено засновницю сайту «Прихована правда», активістку Ірму Крат. Її звинуватили нібито в тортурах антимайданівців і розстрілі «Беркута». Ірма Крат і досі перебуває у полоні терористів у Слов'янську, її становище погіршується.

 

25. 21 квітня в місті Слов'янську (Донецька область) сепаратисти затримали двох іноземних журналістів - Поля Гого і Коссімо Аттанас

Главное в разделе

Бизнес

Провайдеры, вещатели и «Зеонбуд»: отсутствие регуляции и запуск платного пакета эфирной цифры

Бизнес

Pay TV vs Free TV. Как телегруппы строят рынок Pay TV и почему 2019-й будет переломным

Популярное на ТелекритикеБизнес

Провайдеры, вещатели и «Зеонбуд»: отсутствие регуляции и запуск платного пакета эфирной цифры

Бизнес

Pay TV vs Free TV. Как телегруппы строят рынок Pay TV и почему 2019-й будет переломным

Дуся

Сушко написала прощальный пост

Бизнес

Кредиторы выставили каналу группы «Интер» счет на 282 млн гривен